Säg hey till Allan, en sportig och organiserad nanny som studerar ekonomi juridik på Sjölins gymnasium i Vasastan. I framtiden planerar han att göra lumpen och sedan studera juridik.
Just nu arbetar Allan en gång i veckan med ”BamseGympa” genom Stockholms Barnidrottsförening, där han professionellt leder idrottspass för barn i åldrarna 1,5–5 år. Syftet med verksamheten är att introducera sport och rörelse på ett lekfullt och inspirerande sätt, där barnen får kombinera fysisk aktivitet med glädje och gemenskap.
Under passen ansvarar Allan, tillsammans med en annan ledare, för grupper på cirka 5–12 barn. Han är med och bygger upp hinderbanor, leder övningar och ser till att varje barn känner sig inkluderat och tryggt. Arbetet har gett honom god erfarenhet av att möta barn med olika personligheter och behov, däribland barn med autism, vilket har stärkt hans tålamod, tydlighet och förmåga att anpassa aktiviteter efter individen.
Utöver sitt ledaruppdrag har Allan även passat familjevänners barn i 1,5-årsåldern. Där har han ansvarat för lek, blöjbyten och omsorg under några timmar åt gången när föräldrarna varit borta, oftast under helger. Under en period passade han barnet två gånger i veckan i tre veckor, med pass på mellan 1 och 4,5 timmar. Han är bekväm med blöjbyten och van att skapa en trygg, lekfull och stabil miljö även för de yngsta.
Allan arbetar gärna med barn från 1,5 år och uppåt, hjälper till med hushållssysslor vid behov och är van vid att ta hand om två barn samtidigt. Med sin positiva energi, sitt ansvarstagande och sitt genuina intresse för barns utveckling är Allan en pålitlig och engagerad person som bidrar med både rörelseglädje och trygghet.